Zabezpieczenie lakieru samochodowego

Zabezpieczenie lakieru samochodowego – co warto wiedzieć?

Grubość powłoki lakierniczej nowych samochodów systematycznie maleje. Ochrona lakieru samochodowego, bardzo podatnego na uszkodzenia, jest więc dobrym rozwiązaniem. W branży detailingowej używa się do tego wielu preparatów, które różnią się trwałością i zasadą działania. Jeśli zastanawiasz się, czym zabezpieczyć lakier samochodu, spieszymy z odpowiedzią.

Zabezpieczenie lakieru samochodowego – dlaczego warto?

Lakier samochodowy pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale również ochronną. Zabezpiecza karoserię przed korozją, dlatego utrzymanie go w dobrym stanie jest bardzo ważne. Niestety, jest narażony na szereg czynników zewnętrznych, takich jak kurz, sól drogowa, promieniowanie UV czy deszcz. Z czasem na jego powierzchni pojawia się utleniona warstwa powłoki lakierniczej, co skutkuje nieestetycznym zmatowieniem. Właściwa ochrona lakieru samochodowego jest w stanie temu zapobiec.

Warto też wiedzieć, że powłoki ochronne lakieru ułatwią pielęgnację samochodu. Większość z nich zapewnia efekt hydrofobowy i zapobiega przywieraniu brudu. Mycie i odśnieżanie samochodu staje się więc znacznie łatwiejsze. Zabezpieczenie karoserii jest również inwestycją na przyszłość, przedłuża bowiem żywotność powłoki lakierniczej i zwiększa wartość rynkową samochodu.

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

Sposób ochrony karoserii samochodu uzależniony jest od tego, jakiego preparatu lub materiału użyjemy. Jedne z nich aplikuje się po każdym myciu samochodu, inne zaś, takie jak folie ochronne, chronią lakier przez cały czas, a do tego mechanicznie. Różnica w trwałości nie jest jednak przypadkowa – podstawowe środki zabezpieczające kosztują kilkadziesiąt złotych, a ceny folii sięgają nawet 25 tysięcy złotych.

Jeśli decydujesz się na samodzielną aplikację powłoki, upewnij się także, czy masz do tego warunki. Konserwacja karoserii samochodu za pomocą niektórych powłok wymaga odpowiedniej temperatury powietrza, czystości pomieszczenia czy możliwości wygrzania preparatu.

Powłoki ochronne lakieru

Zabezpieczenie lakieru samochodowego jest możliwe zawsze, nawet jeśli nie masz dostępu do garażu czy specjalistycznych narzędzi. Trzeba jedynie wybrać odpowiednie kosmetyki samochodowe. Powłoki ochronne dostępne na rynku różnią się nie tylko technologią, ale i sposobem aplikacji oraz efektem, jaki nadają lakierowi. Jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Detailery

Quick detailery to niedrogie i łatwe w aplikacji preparaty, które nadają lakierowi samochodu błysk i świeżość. Nakłada się je za pomocą spryskiwacza tuż po myciu samochodu, dzięki czemu jest to bardzo szybkie. Wystarczy nanieść preparat na czystą powierzchnię lakieru i przetrzeć mikrofibrą. Zapewniają ochronę na dwa do trzech miesięcy. Jeśli regularnie myjesz samochód, może być to wystarczające zabezpieczenie. Doskonale nadają się także do odświeżania innych powłok ochronnych.

Woski samochodowe

Woskowanie to jedna z najstarszych metod zabezpieczania lakieru, do dziś ceniona w świecie auto detailingowym. Woski samochodowe nadają karoserii głębi oraz błysku, a ponadto tworzą barierę ochronną dla brudu, deszczu czy soli. Dostępne są zarówno woski naturalne (np. carnauba), jak i syntetyczne. Te drugie mają zazwyczaj większą trwałość, jednakże nie nadają tak głębokiego połysku, jak preparaty naturalne. Popularność woskowania wynika z niskiej ceny preparatu, ale też łatwości aplikacji. W przypadku produktów dobrej jakości nakładanie i docieranie wosku nie jest skomplikowane. Może być natomiast męczące i czasochłonne. W zależności od rodzaju produktu i warunków jazdy powłoka woskowa utrzymuje się od kilku tygodni do nawet 6 miesięcy.

Powłoki polimerowe

Nieco bardziej zaawansowaną ochronę zapewniają powłoki polimerowe. Tworzą twardą i odporną warstwę ochronną, która skutecznie zabezpiecza lakier przed działaniem czynników zewnętrznych. Profesjonalne produkty są w stanie skutecznie chronić lakier nawet przez rok. Nie sprawiają kłopotu podczas nakładania, dlatego są chętnie wybierane przez początkujących miłośników pielęgnacji samochodu.

Powłoka kwarcowa (krzemowa)

Znacznie większą trwałością charakteryzują się powłoki kwarcowe, zwane również ceramicznymi. Są odporne nie tylko na promieniowanie UV czy zanieczyszczenia, ale także substancje chemiczne oraz wysokie temperatury. Z tego powodu używa ich się również do zabezpieczenia felg aluminiowych. Lakier pokryty powłoką kwarcową ma właściwości hydrofobowe, co można zauważyć po skraplaniu się wody. Powłoka ceramiczna odznacza się też wysoką twardością, dzięki czemu jest wyjątkowo trwała i skuteczna. Taki efekt utrzymuje się nawet przez 1-2 lata. Podczas zakupu powłoki warto jednak upewnić się, w jaki sposób jest aplikowana. Niektóre preparaty wymagają dokładnej dekontaminacji lakieru i sterylnych warunków w garażu. Może być również konieczne wypolerowanie lakieru. Poza tym na jej powierzchni zbiera się jednak kamień, dlatego warto regularnie używać kwaśnego szamponu, który odetka powłokę. Aplikacja powłoki ceramicznej jest trudna i wymaga wysokiej precyzji, dlatego najczęściej przeprowadza się ją w studiu detailingowym.

Folia transparentna PPF

Jeśli zależy Ci na ochronie mechanicznej, najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie lakieru folią PPF (Paint Protection Film). W przeciwieństwie do preparatów w płynie folia zapobiega również zarysowaniom i odpryskom. To bardzo kosztowna usługa, dlatego wielu kierowców decyduje się na oklejenie tylko najbardziej wrażliwych elementów, np. przedniego zderzaka, maski, błotników, lusterek i przedniej części dachu. Podczas zlecania oklejania auta upewnij się, że dany warsztat używa folii wysokiej jakości. Tanie folie samochodowe z czasem pękają, kruszą się i nabierają żółtej barwy. Mogą również uszkodzić oryginalną powłokę lakierniczą.

Jak widać, pielęgnacja lakieru samochodu może mieć różne oblicza. Nie ma jednak rozwiązania idealnego i każdy sposób ma plusy oraz minusy. Wybierz taką ochronę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.