Powłoka hydrofobowa – co to?

Dlaczego na niektórych samochodach deszcz zalega taflą, a na innych zbiera się w duże krople? Wyjaśnieniem jest efekt hydrofobowy. Miłośnicy auto detailingu doskonale go znają, gdyż powłoki hydrofobowe są składnikiem wielu kosmetyków samochodowych. Wbrew pozorom nie tylko tych, które zabezpieczają karoserię auta.

Popularność preparatów z hydrofobową powłoką nie powinna dziwić. To środki, które zabezpieczają samochód przed wieloma szkodliwymi czynnikami, m.in. promieniowaniem UV, kwaśnym deszczem czy ptasimi odchodami. Dzięki temu lakier samochodu dłużej zachowuje blask i jest mniej podatny na zarysowania. Warto jednak pamiętać, że powierzchnia hydrofobowa może znaleźć się także na szybie lub… tkaninie. W jaki sposób te powłoki są wykorzystywane w motoryzacji?

Czym są powłoki hydrofobowe?

Powłoki hydrofobowe do samochodu to specjalistyczne substancje odpychające wodę. Technologia użyta do produkcji powłok wykorzystuje m.in. polimery, silikony lub grafen. Warstwa hydrofobowa tworzy cienki film, a jej działanie można zauważyć gołym okiem. Wystarczy, że polejesz element wodą, a zbierze się ona w formie dużych, okrągłych kropli, które będą wręcz zsuwać się z lakieru. Na jałowym lakierze lub szybie woda odkłada się taflą i nie spływa tak łatwo.

Powłoki hydrofobowe najczęściej kojarzone są z powłokami ceramicznymi lub kwarcowymi, jednak wykorzystują je również inne samochodowe kosmetyki. Efekt hydrofobowy znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach, np. sporcie czy lotnictwie.

Warstwa hydrofobowa – jak działa?

Jak to się dzieje, że na karoserii pokrytej hydrofobową powłoką krople wody zbierają się w duże perły? Tzw. efekt perlenia jest możliwy dzięki temu, że cienki film hydrofobowy wypełnia pory lakieru czy szyby i tworzy śliską powierzchnię. Krople wody nie mogą więc ani wsiąkać, ani przywierać do tych elementów. Jeśli bowiem przyjrzelibyśmy się jałowemu lakierowi samochodowemu pod mikroskopem, nawet temu fabrycznie nowemu, ujrzelibyśmy chropowatą powierzchnię. Co więcej, taką fakturę ma nawet szyba samochodowa, która wydaje się idealnie gładka. Powłoka hydrofobowa wypełnia te zagłębienia, a dodatkowo osłabia wiązania powierzchniowe pomiędzy kroplami cieczy i powierzchnią. Stanowi więc niejako barierę, która odpycha wodę. Jak nietrudno się domyślić, ma to w auto detailingu wiele zalet.

Hydrofobowa powłoka – rodzaje

Hydrofobowość może być zasługą wielu substancji, ale w przemyśle samochodowym najczęściej używa się powłok polimerowych (silikony) lub ceramicznych (krzemiany). Nanocząsteczki odpychające wodę są składnikiem wielu preparatów, a od ich ilości i jakości zależy długość utrzymywania się efektu hydrofobowego. Najdłuższą ochronę zapewniają powłoki ceramiczne (inaczej kwarcowe), ale zadowalające efekty zapewni także wosk samochodowy, np. ten w płynie, zwłaszcza syntetyczny. Innymi produktami do pielęgnacji lakieru, które również mogą zapewniać tzw. zrzut wody, są m.in. sealanty, quick detailery, a nawet niektóre szampony samochodowe.

Jak wspominaliśmy wcześniej, składniki hydrofobowe znajdują się też w innych samochodowych środkach. Najsłynniejszym z nich jest tzw. niewidzialna wycieraczka. Nazwa nie jest przypadkowa, bo powłoka hydrofobowa na szyby sprawia, że krople deszczu same ześlizgują się z przedniej szyby samochodu i włączanie klasycznych wycieraczek nie jest potrzebne. Taki efekt można zauważyć już od ok. 50-60 km/h. Oprócz tego w ochronę hydrofobową wzbogacone są dressingi do opon i plastików czy środki do pielęgnacji wnętrza samochodu. Dzięki tym ostatnim możesz uchronić tekstylną tapicerkę samochodową przed nieestetycznymi plamami. Po nałożeniu dobrej jakości preparatu rozlane płyny po prostu zbierzesz za pomocą ścierki lub chusteczki.

Korzyści, jakie przynosi powierzchnia hydrofobowa

Dlaczego warto wybrać kosmetyki samochodowe z efektem hydrofobowym? Podstawową zaletą jest ochrona lakieru przed szkodliwymi czynnikami. Film hydrofobowy stanowi barierę nie tylko dla wody, ale też kurzu, błota, soli drogowej czy innych zabrudzeń. Dużo łatwiej usuniesz też ptasie odchody i szybciej zeskrobiesz lód z przedniej szyby.

Ale nie tylko funkcje ochronne zasługują na uwagę. Wielu kierowców ceni powłoki za łatwiejsze mycie i osuszanie samochodu. Po opłukaniu zabezpieczonego samochodu wystarczy zebrać krople wody miękkim ręcznikiem mikrofibrowym. Osuszenie jałowego lakieru jest dużo trudniejsze, a pozostawienie tafli wody na karoserii najczęściej kończy się zaciekami i waterspotami. Zimą natomiast zabezpieczony samochód łatwiej odśnieżyć. Właściciele aut podatnych na rdzę docenią za to podwyższoną ochronę antykorozyjną. Wykorzystaj kosmetyki z efektem hydrofobowym na swoim aucie, a przekonasz się o wszystkich korzyściach samodzielnie.