Czym właściwie jest auto detailing? Podstawowe pojęcia i terminy stosowane w branży mogą zaskoczyć nawet miłośników motoryzacji. Z tego powodu przygotowaliśmy słowniczek auto detailingu, który wprowadzi Cię w ten świat i wyjaśni nieznane pojęcia. Słownik zawiera też anglojęzyczne terminy, które są często stosowane przez specjalistów.
Auto detailing
To kompleksowy, złożony proces pielęgnacji i konserwacji pojazdu. Obejmuje dokładne czyszczenie, odnowienie i zabezpieczenie elementów wewnętrznych i zewnętrznych. Celem auto detailingu jest przywrócenie poszczególnym elementom idealnego stanu oraz zabezpieczenie ich przed przyspieszonym zużyciem.
Alkaliczny (alkaline)
Alkaliczne produkty (zasadowe) charakteryzują się wysokim pH (powyżej 7). W detailingu stosowane są do usuwania organicznych oraz tłustych zabrudzeń. Alkaliczny odczyn mogą mieć m.in. piany aktywne, preparaty do usuwania owadów oraz środki do czyszczenia silnika.
Dressing
Jest to preparat do pielęgnacji elementów plastikowych, gumowych i winylowych. Wyróżnia się m.in. dressingi do kokpitu oraz dressingi do opon. Dressing poprawia wygląd powierzchni, przyciemniając tworzywa sztuczne i nadając im błyszczącego, satynowego lub matowego wykończenia. Zabezpiecza też tworzywa przed promieniami UV, kurzem i matowieniem.
Detailing wnętrza
Proces czyszczenia elementów wewnętrznych pojazdu. Składa się m.in. z odkurzania, czyszczenia kokpitu, mycia szyb, prania tapicerki oraz aplikacji preparatów zabezpieczających.
Detailing zewnętrzny
To kompleksowa pielęgnacja karoserii i elementów zewnętrznych auta, m.in. felg, opon, szyb, karoserii czy plastików. Obejmuje czyszczenie, odnawianie i zabezpieczanie pojazdu.
AIO, czyli all in one
AIO to wielofunkcyjny środek, łączący właściwości czyszczące, polerujące i zabezpieczające. Dobrze nadaje się do szybkiego odświeżenia lakieru.
Dekontaminacja
Proces usuwania uporczywych zanieczyszczeń, takich jak drobinki smoły, żywica, owady, pył z klocków hamulcowych czy zanieczyszczenia drogowe. Wyróżnia się dekontaminację mechaniczną i chemiczną.
Clay bar (glinka)
Glinka lakiernicza to elastyczna masa przypominająca plastelinę. Służy do mechanicznego usuwania z lakieru trudnych zanieczyszczeń, m.in. metalowych opiłków, smoły czy żywicy. Produktu używa się z lubrykantem.
Glinkowanie
Jest to mechaniczna dekontaminacja lakieru za pomocą glinki, lubrykantu, pada glinkowego lub ręcznika glinkowego. Pozwala usunąć zanieczyszczenia, których nie udało się zmyć chemicznie. Glinkowanie wykonuje się głównie przed korektą lakieru.
Hydrofobowość
To właściwość wielu preparatów, polegająca na odpychaniu wody. Dzięki temu woda zbiera się w krople i nie zalega na elementach taflą.
IPA, czyli alkohol izopropylowy
Izopropanol w detailingu używany jest do odtłuszczania i oczyszczania powierzchni lakieru. Stosuje się go przed aplikacją wosku, sealantu, quick detailera lub powłok ochronnych.
Interior cleaner
Uniwersalny preparat do czyszczenia wnętrza pojazdu. Jest bezpieczny dla większości powierzchni, m.in. plastikowych, winylowych, skórzanych czy tekstylnych.
Kwaśny szampon
To szampon samochodowy o niskim odczynie pH, stosowany do usuwania osadów wapiennych i plam po twardej wodzie (tzw. waterspotów). Nadaje się też do odtykania powłok ochronnych, którym przywraca hydrofobowość.
Lubrykant
Środek zapewniający poślizg w trakcie glinkowania. Minimalizuje zarysowanie powierzchni i ułatwia operowanie glinką.
Mycie na dwa wiadra
Jedna z najbezpieczniejszych technik mycia samochodu, stosowana również przez profesjonalistów. Polega na użyciu dwóch wiader — z czystą wodą oraz z roztworem szamponu samochodowego. Dzięki temu zanieczyszczenia mogą być wypłukane z rękawicy lub gąbki przed dalszym myciem.
Mycie wstępne (pre wash)
Pierwszy etap mycia. Pozwala usunąć z wierzchni brud, m.in. błoto, kurz oraz piasek. Zazwyczaj do mycia wstępnego używa się piany aktywnej lub oprysku specjalnym preparatem.
Mist & Wipe (M&W)
Technika szybkiej poprawy wyglądu lakieru przy pomocy preparatu w sprayu. Nadaje się do niej zarówno quick detailer, jak i niektóre sealanty.
Niewidzialna wycieraczka
Jest to powłoka hydrofobowa nakładana na szyby pojazdu. Sprawia, że deszcz zbiera się w duże krople, które zsuwają się z szyby podczas jazdy.
Osad metaliczny
Są to opiłki metalu pochodzące m.in. z klocków hamulcowych. Do usuwania osadu używa się deironizerów.
Wosk samochodowy
To preparat ochronny do lakieru, na bazie naturalnych lub syntetycznych wosków. Odświeża lakier, pogłębia barwę i nadaje mu błysku. Dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi i zapewnia hydrofobowość. Aktualnie nowocześniejszą, trwalszą oraz czasami łatwiejszą formą zabezpieczenia stają się powłoki ochronne, czyli powłoki polimerowe, ceramiczne, grafenowe albo elastomerowe.
Piana aktywna
Środek myjący używany do mycia wstępnego, aplikowany w formie piany. Może być nakładany za pomocą myjki ciśnieniowej lub ręcznej pianownicy. Rozpuszcza zanieczyszczenia i przygotowuje samochód do mycia ręcznego.
Pędzelek detailingowy
Mały pędzel z miękkim lub twardym włosiem w zależności od zasotowania, używany do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Nadaje się także do wyrabiania piany i czyszczenia elementów posiadających chropowatą fakturę.
Deironizer
Środek do usuwania zanieczyszczeń metalicznych głównie z karoserii. Okazjonalnie można używać preparatu również do felg.
Zabrudzenia drogowe (traffic film)
Tzw. film drogowy to cienka warstwa zanieczyszczeń przywierająca do lakieru. Osad ten trudno usunąć przy pomocy samej myjki ciśnieniowej. Wymaga użycia piany aktywnej, pre-washu lub szamponu samochodowego.