Ochrona lakieru

Ochrona lakieru samochodowego

Zabezpieczenie lakieru samochodowego jest stosunkowo proste. Nowoczesne kosmetyki samochodowe są łatwe w aplikacji i nie sprawiają problemów nawet początkującym miłośników auto detailingu. Są przy tym bardzo skuteczne i trwałe, dzięki czemu nie trzeba powtarzać czynności co kilka tygodni. Jak zabezpieczyć lakier samochodowy, by zachować blask na długo?

Jak zabezpieczyć lakier samochodowy?

Nie każdy kierowca wie, jak dbać o lakier w samochodzie. Wielu z nich dowiaduje się o tym dopiero w momencie, gdy na karoserii pojawią się rysy, koliste zarysowania (hologramy albo z ang. swirle) czy zmatowienia. Jeżeli są widoczne gołym okiem to znak, że jest już za późno i nie obędzie się bez korekty lakieru lub nawet ponownego malowania. Jak zabezpieczyć lakier, by uniknąć takich problemów?

Ochrona lakieru na samochodzie może wyglądać w różny sposób. Wybór metody zabezpieczenia lakieru zależy od oczekiwanych efektów, naszych umiejętności, a także funduszy, które zamierzamy na to przeznaczyć. Najskuteczniejsze zabezpieczenie lakieru nowego samochodu to oklejenie elementów bezbarwną folią ochronną PPF. Jest to jednak drogie i decyduje się na to niewielu kierowców.

Znacznie bardziej popularne jest zabezpieczenie lakieru samochodowego przy pomocy kosmetyków: wosków, sealantów, powłok czy preparatów typu Quick Detailer. Tworzą one cienką warstwę ochronną, która przeciwdziała przywieraniu brudu, soli drogowej, ptasich odchodów czy żywicy. Zmniejsza to podatność lakieru na zarysowania, wżery oraz przebarwienia. Oprócz tego detailingowe kosmetyki zabezpieczające chronią lakier samochodowy przed utlenianiem na słońcu i działaniem zalegającej wody. Wiele z nich ma efekt hydrofobowy, co można rozpoznać po charakterystycznym kropelkowaniu.

Czym zabezpieczyć lakier samochodowy?

Każdy z powyższych preparatów ma nieco inne właściwości, a do tego różni się sposobem aplikacji. Niektóre z nich wymagają wcześniejszego przygotowania karoserii, inne można natomiast zaaplikować nawet na nieco zaniedbany lakier. Czym zabezpieczyć lakier samochodu w konkretnych przypadkach?

  • Woski samochodowe – dzielą się na naturalne (np. carnauba) oraz syntetyczne (tzw. sealanty). Ze względu na tłustą konsystencję mogą być trudne w aplikacji i docieraniu. Zapewniają dobrą ochronę przed promieniowaniem UV i przywieraniem brudu, ale nie utrzymują się na lakierze zbyt długo. Ich trwałość wynosi przeciętnie od 1 do 6 miesięcy. Te najtrwalsze nadają się do zabezpieczenia auta na zimę.
  • Quick detailery – są to preparaty w płynie, które służą do szybkiego nabłyszczenia lakieru. Przyciemniają lakier samochodowy i nadają mu hydrofobowości. Utrzymują się na karoserii do kilku tygodni, dlatego najlepiej odnawiać powłokę przy każdym myciu auta. Są bardzo łatwe w użyciu i idealnie sprawdzają się latem.
  • Powłoki – istnieje wiele rodzajów powłok, m.in. polimerowe, krzemowe oraz ceramiczne. Skutecznie chronią przed zarysowaniami i brudem nawet przez kilka lat. Lakier pokryty powłoką zyskuje także właściwości hydrofobowe, co ułatwia utrzymanie auta w czystości.

Produkty do zabezpieczenia lakieru

Jak dbać o lakier w samochodzie na przykładzie kosmetyków Blend Brothers? Seria Exterior Protect, w charakterystycznych fioletowych butelkach, pozwala kompleksowo zadbać o karoserię auta. Do bieżącej pielęgnacji lakieru najlepiej nada się jeden z trzech quick detailerów. Dobrą ochronę i piękny połysk zapewni już ten podstawowy, czyli BLOOM. Jeśli natomiast zależy Ci na maksymalnym przyciemnieniu lakieru i uzyskaniu tzw. wet looku, wybierz quick detailer INFINITE z dodatkiem carnauby, czyli najtwardszego wosku naturalnego. Największą trwałością cechuje się natomiast innowacyjny quick detailer DARK FORCE z dodatkiem grafenu.

Do zabezpieczenia auta na sezon jesienno-zimowy najlepiej użyć powłok zabezpieczających. W gamie Blend Brothers znajdziemy dwie powłoki, które tworzą polimerową warstwę ochronną, a przy tym są niezwykle łatwe w aplikacji – niczym quick detailer. Powłoka EZ-COATING nadaje karoserii blasku, wydobywa głębię koloru i tworzy hydrofobową barierę. Dostępna jest również innowacyjna wersja z grafenem, EZ-GRAPHENE, która ma jeszcze lepsze właściwości.

Jak dbać o lakier w samochodzie?

Wiemy już czym zabezpieczyć lakier w samochodzie, ale jak zadbać o niego dodatkowo? Aby utrzymać powłokę lakierniczą w idealnym stanie, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach.

  1. Unikaj szczotkowych myjni automatycznych
  2. Myj auto regularnie, najlepiej techniką „na dwa wiadra”
  3. Parkuj samochód w garażu lub zadaszonym miejscu
  4. Odśnieżaj samochód przy pomocy miękkiej szczotki
  5. Od razu zmywaj z karoserii ptasie odchody i żywicę z drzew, zanim powstaną plamy i wżery
  6. Regularnie kontroluj lakier i naprawiaj odpryski od razu.

To kilka prostych porad, które pomogą Ci zachować lakier samochodowy w doskonałym stanie przez długi czas.