Samoobsługowa myjnia samochodowa to najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mogą umyć auta pod domem. Myjnie bezdotykowe dostępne są niemal wszędzie i czynne przez 24 godziny na dobę. Mycie samochodu na myjni jest proste, ale łatwo popełnić kosztowne błędy. Wyjaśniamy, jak myć auto na myjni bezdotykowej w profesjonalny sposób.
Jak myć samochód na myjni z aktywną pianą?
Systematyczna pielęgnacja samochodu bywa czasochłonna, ale jest niezbędna. Dzięki temu pozbywamy się z lakieru błota, soli, kurzu i innych zabrudzeń, które przyspieszają zużycie lakieru i metalowych elementów. Myjnia ręczna bezdotykowa nie zastąpi klasycznego mycia „na dwa wiadra”, ale może być jego doskonałym uzupełnieniem. Posługując się odpowiednią techniką, bez trudu uzyskasz doskonałe efekty.
Jak obsługiwać myjnię samoobsługową? Zasada działania jest prosta. Wrzucasz monety do automatu lub płacisz kartą płatniczą, a następnie wybierasz program. Najpopularniejsze programy dostępne na myjniach bezdotykowych to:
- Piana aktywna – służy do mycia wstępnego samochodu. Dzięki niej rozpuścisz zabrudzenia zalegające na karoserii.
- Mycie zasadnicze – mycie ciepłą wodą z dodatkiem szamponu samochodowego lub proszku czyszczącego.
- Spłukiwanie – służy do usuwania piany, detergentów i zabrudzeń z samochodu.
- Woskowanie – płynny wosk tworzy warstwę ochronną na lakierze, zwiększa połysk i ułatwia osuszanie samochodu.
- Nabłyszczanie – jest to płukanie wodą zdemineralizowaną.
- Mycie szczotką – dzięki niej można doczyścić mocno zabrudzone elementy samochodu.
Oprócz powyższych niektóre myjnie bezdotykowe wykorzystują też inne programy, np. do mycia felg, mycia szyb lub intensywnego doczyszczania powierzchni. Stosowanie każdego z nich nie jest konieczne. Jak dobrze umyć samochód na myjni bezdotykowej?
Mycie auta na myjni – krok po kroku:
- Krok 1: Nałóż pianę aktywną CLOUDLET na cały samochód. Rób to od dołu do góry, nie zapominając o kołach i nadkolach. Na większości myjni do nakładania piany służy osobna lanca. Uwaga! Karoseria samochodu nie może być gorąca. Należy również pamiętać, że jeżeli stosowana piana aktywna ma zasadowe PH, to może uszkodzić powłoki ceramiczne, woski, sealanty oraz quick detailery.
- Krok 2: Po 2-3 minutach, gdy piana zacznie wysychać, opłucz całe auto czystą wodą.
- Krok 3: Wybierz program mycia zasadniczego i dokładnie wymyj cały samochód. Zacznij od dachu i innych powierzchni poziomych, a następnie kieruj się ku dołowi. Lancę myjki trzymaj w odległości 20-30 cm od lakieru i kierują ją pod kątem. Zapobiegnie to uszkodzeniu powłoki lakierniczej. Jeśli masz wprawę, możesz wymyć przy okazji wnęki drzwiowe i przestrzeń pod klapką wlewu paliwa. Należy również zwrócić uwagę na to, jakiego preparatu używa myjnia. Jeżeli jest to proszek a nie szampon, to osoby dbające o samochód jak profesjonaliści nie używają tego programu, gdyż powstają mikrozarysowania.
- Krok 4: Dokładnie spłucz szampon samochodowy z całego auta. Pamiętaj o szczelinach i zakamarkach. Pianę aktywną spłukuj od dołu do góry.
- Krok 5: Wybierz tryb z woskiem samochodowym i spryskaj nim całą karoserię. Ułatwi to osuszanie samochodu po myciu, a także zabezpieczy lakier auta. Z kolei jeśli właściciel myjni pozwala używać własnej chemii, to dużo lepiej sprawdzi się Bloom Quick Detailer, stosowany na mokro.
- Krok 6: Za pomocą programu z wodą demineralizowaną opłucz cały samochód. Dzięki temu na lakierze nie pozostaną białe osady mineralne. Tzw. waterspoty to nic innego, jak kamień znajdujący się w wodzie. Wbrew pozorom jest to najważniejszy program. Dokładne wypłukanie chemii oraz wosków jest najistotniejszym zadaniem podczas mycia samochodu.
- Krok 7: Ostatni etap to osuszanie lakieru. Nie używaj jednak ręcznika samochodowego! Na lakierze wciąż znajduje się cienki film drogowy, czyli warstwa brudu, którą trudno usunąć bezdotykowo. Zanieczyszczenia te mogłyby doprowadzić do zarysowania lakieru. Zamiast tego od razu udaj się w trasę. Pęd powietrza osuszy samochód i wydmucha wodę z zakamarków.
Myjnia bezdotykowa – triki na czystą karoserię bez smug
Taka kolejność mycia na myjni bezdotykowej pozwala uzyskać najlepsze efekty, porównywalne do mycia ręcznego. Pojedyncze ślady pozostaną tylko w przypadku trudnych zabrudzeń, np. opiłków klocków hamulcowych, drobin asfaltu czy zaschniętych owadów. Jeśli regulamin myjni tego nie zabrania, dobrym pomysłem jest zastosowanie własnych kosmetyków samochodowych, np. płynu do usuwania owadów BUG BYE, płynu do mycia felg czy płynu do szyb oraz Quick Detailerów, które można stosować na mokro, na przykład Bloom Quick Detailer.
Co natomiast zrobić ze smugami i zaciekami? Jeżeli warstwa zanieczyszczeń po myciu nie jest duża, możesz użyć quick detailera BLOOM. Jest to preparat, który świetnie odżywia i nabłyszcza lakier po myciu, ale ma też delikatne właściwości czyszczące. Możesz także spryskać auto quick detailerem tuż przed ostatecznym spłukiwaniem. Zadziała wówczas niczym osuszacz i nada lakierowi hydrofobowości. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zabezpieczenie samochodu powłoką. Dzięki takiej ochronie brud nie będzie przywierał do lakieru, a kolejne mycia bezdotykowe będą skuteczniejsze. Pamiętaj jednak, że powłokę ochronną, np. EZ-COATING można nałożyć tylko po myciu ręcznym, gdy karoseria jest idealnie czysta.