jak wyczyścić dywaniki samochodowe

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe?

Każdy miłośnik detailingu wie, że zwykłe odkurzanie nie wystarczy, by pozbyć się z dywaników wszystkich plam. Nawet mocny odkurzacz nie poradzi sobie z piaskiem zalegającym w głębi włókiem ani z zaciekami soli czy błota. Jak wyczyścić dywaniki samochodowe, by wyglądały jak nowe? Wyjaśniamy, jakie metody czyszczenia dywaników są najskuteczniejsze.

Jak prać dywaniki samochodowe?

Czyszczenie dywaników samochodowych warto rozpocząć od dokładnego wytrzepania brudu. W ten sposób pozbędziesz się wierzchnich zabrudzeń i ułatwisz sobie kolejny krok, czyli odkurzanie. Do odkurzania dywaników użyj końcówki szczelinowej – mała powierzchnia ssąca zapewni największą siłę ssania. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie elektroszczotki. Jeśli często podróżujesz z psem, wyczesz sierść przy pomocy gumowej szczotki. Tak przygotowane dywaniki samochodowe nadają się do dalszego czyszczenia. W większości przypadków jest ono niezbędne, by uzyskać idealny efekt.

Jak prać dywaniki samochodowe? Jeśli zastanawiasz się, czy dywaniki samochodowe można prać w pralce, od razu odpowiadamy – to nie jest dobry pomysł. Pranie dywaników samochodowych w pralce mogłoby doprowadzić do odkształceń, zmechaceń lub uszkodzeń, zwłaszcza jeśli dywaniki są podklejone antypoślizgową warstwą tworzywa. Zamiast tego użyj odkurzacza piorącego lub tornadora – oba sprzęty świetnie nadają się do czyszczenia dywaników. Bez obaw, użycie ich nie wymaga doświadczenia i poradzi sobie z tym każdy.

Czym czyścić dywaniki samochodowe?

Użycie odkurzacza ekstrakcyjnego lub tornadora pozwala rozpuścić i wypłukać z włókien dywaników zaschnięte zabrudzenia. Czym jednak jest tornador? Jest to pistolet podłączany do kompresora, który wyrzuca wirujący strumień powietrza wraz ze środkiem czyszczącym. Pozwala więc wydmuchać drobiny kurzu i piasku z głębi dywanika. Dodatkowo aplikuje preparat czyszczący, który poradzi sobie z plamami. Płyn ten, np. PURE – Interior Cleaner od Blend Brothers, wlewa się do specjalnego pojemnika. Kosmetyk samochodowy PURE to all-purpose cleaner, zatem jest bezpieczny dla różnych powierzchni, m.in. plastikowych, winylowych, materiałowych czy skórzanych.

Jeśli nie masz kompresora ani tornadora, możesz wyczyścić dywaniki… wkrętarką! Wystarczy użyć końcówki ze szczotką, którą wyszorujesz dywaniki. Zaaplikuj płyn PURE bezpośrednio na dywaniki, a następnie dokładnie wyszczotkuj całą powierzchnię. Powstałą pianę zbierz przy pomocy wilgotnej ściereczki mikrofibrowej lub odkurzacza z funkcją zasysania wody. Jeśli po wyschnięciu dywaników pozostaną na nim białe drobinki z płynu, odkurz je zwykłym odkurzaczem. W ten sposób uzyskasz idealnie czyste i świeże dywaniki. Po wypraniu dywaników materiałowych pozostaw je do całkowitego wyschnięcia.

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe welurowe?

Powyższy sposób można zastosować do wszelkiego rodzaju dywaników tekstylnych, w tym welurowych. Mocno zanieczyszczone dywaniki mogą wymagać kilkukrotnego powtórzenia prania, aż do uzyskania czystej piany. Może się to zdarzyć zwłaszcza w przypadku dywaników o długim włosiu. Jeśli używasz płynu APC, zastosuj stężenie zalecane przez producenta. Zaletą produktu PURE – Interior Cleaner jest to, że kosmetyk jest już przygotowany do użycia. Nie trzeba więc rozcieńczać go z wodą ani dobierać proporcji. Co więcej, możesz zastosować go nie tylko do dywaników welurowych, ale także do czyszczenia kokpitu, elementów gumowych, a nawet skóry.

Miękkie dywaniki wykonane z weluru z pewnością są najbardziej atrakcyjne i najprzyjemniejsze w użytkowaniu, ale najtrudniejsze w utrzymaniu. W sezonie jesienno-zimowym warto więc zastąpić je dywanikami gumowymi. Gumowe wycieraczki są nie tylko łatwiejsze w czyszczeniu, ale także nie chłoną wody. Zapobiegnie to parowaniu szyb i tworzeniu się nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu. Ciekawą alternatywą dla welurowych dywaników są także te wykonane z pianki EVA. Są miękkie, łatwe w utrzymaniu, a przy tym bardziej estetyczne od gumowych.