Jak myć samochód w poprawny sposób?

Jak myć samochód w poprawny sposób?

Mycie samochodu to dla miłośnika detailingu przyjemność. Niezwykle ważne jest jednak to, by użyć poprawnej techniki i dobrej jakości kosmetyków samochodowych. Nieprawidłowe mycie auta szybko kończy się zarysowaniem lakieru. Jak dobrze umyć auto, by uniknąć problemów?

O czym warto pamiętać, przygotowując auto do mycia?

Już jedna wizyta na myjni automatycznej wystarczy, by na lakierze samochodowym pojawiły się liczne zarysowania lakieru. Wirujące szczotki mocno niszczą powłokę lakierniczą. Niestety, również myjąc samochód samemu łatwo o uszkodzenia — wystarczy, że nie wykonamy mycia wstępnego lub użyjemy niewłaściwych narzędzi.

Jak myć samochód poprawnie? Przede wszystkim warto się do tego dobrze przygotować. Auto należy myć w cieniu, a karoseria nie może być nagrzana. Promienie słoneczne mocno utrudniłyby cały proces. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu akcesoriów do czyszczenia samochodu, takich jak:

  • rękawica mikrofibrowa;
  • dwa wiadra;
  • myjka ciśnieniowa;
  • szampon samochodowy;
  • piana aktywna;
  • ręcznik do osuszania lakieru.

Najskuteczniejszą metodą jest bowiem tzw. mycie na dwa wiadra, które minimalizuje ryzyko uszkodzenia lakieru. W jednym wiadrze znajduje się woda z szamponem samochodowym, a w drugim — czysta woda do wypłukania zabrudzeń z rękawicy. Ta technika będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli zaopatrzysz się w separatory brudu, czyli specjalne kratki zatrzymujące drobiny na dnie wiaderek.

Nie można zapomnieć o kolejnych etapach mycia samochodu. Kompletna pielęgnacja składa się z:

  • mycia wstępnego (pre-wash);
  • mycia zasadniczego;
  • spłukiwania;
  • osuszania;
  • zabezpieczenia lakieru.

Taka kolejność sprawi, że pozbędziesz się większości zanieczyszczeń i unikniesz białych plam oraz zacieków. Jeżeli auto jest mocno zabrudzone, po myciu wstępnym warto przeprowadzić chemiczną dekontaminację lakieru. Za pomocą odpowiednich środków pozbędziesz się trudnych zabrudzeń, takich jak pył z klocków hamulcowych, drobiny asfaltu, żywica czy zaschnięte owady.

Czym myć auto? Odpowiednie kosmetyki

Dobre kosmetyki samochodowe mają większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Skutecznie rozpuszczają zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba przykładać do tego dużej siły. Szorowanie karoserii gąbką zawsze kończy się zarysowaniami. Dodatkowo są bezpieczne dla wszystkich elementów auta i sprawiają, że czyszczenie jest przyjemne. Trzeba wszak wiedzieć, że dobry szampon nie tylko czyści, ale też zapewnia poślizg dla rękawicy, łatwo się spłukuje, zapobiega zaciekom i nie niszczy powłok ochronnych.

Czym umyć samochód? Do mycia wstępnego użyj zasadowej piany aktywnej Blend Brothers CLOUDLET. To silny i wydajny preparat, który doskonale radzi sobie z błotem, zanieczyszczeniami drogowymi czy solą. Do zasadniczego mycia najlepiej nada się natomiast szampon samochodowy Blend Brothers GOODIE. Ma neutralne pH i jest bezpieczny dla powłok i wosków samochodowych. Jeśli na lakierze znajdują się wapienne osady, świetnie sprawdzi się kwaśna piana aktywna Blend Brothers DUAL SHOCK 2in1. Znakomicie odtyka powłoki ceramiczne i przywraca hydrofobowość. Zaschnięte owady usuniesz przy pomocy bug removera Blend Brothers BUG BYE.

Jak umyć auto bez zacieków?

Mycie samochodu rozpocznij od nałożenia piany aktywnej. Możesz to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej z pianownicą lub ręcznej pianownicy. Pianę nakładaj od dołu do góry, by równomiernie pokryć całą karoserię. Pozostaw ją kilka minut, by rozpuściła zabrudzenia. W międzyczasie możesz wyszczotkować felgi. Opłucz całe auto czystą wodą, zanim piana zacznie zasychać.

Po myciu wstępnym pora na mycie zasadnicze. Rozcieńcz szampon w odpowiedniej proporcji i przygotuj drugie wiadro z czystą wodą. Zacznij od mycia dachu i innych płaskich powierzchni, a następnie przejdź na dół. Zebrane zanieczyszczenia każdorazowo wypłukuj w wodzie bez detergentu. Pamiętaj, że karoseria nie może być gorąca — w innym przypadku szampon zaschnie na lakierze i stworzy plamy.

Jak myć auto bez zacieków? Kluczem do sukcesu jest osuszenie karoserii. Gdy już wymyjesz auto szamponem, spłucz pianę i zabrudzenia myjką ciśnieniową. Następnie zbierz wodę za pomocą specjalnego ręcznika samochodowego, przykładając go do karoserii. Unikaj szorowania, które mogłoby uszkodzić lakier. Dzięki pozbyciu się wody unikniesz zacieków mineralnych w postaci białych kropek (waterspotów).

Ostatni krok w pielęgnacji to odświeżenie lakieru i zabezpieczenie go przed czynnikami atmosferycznymi. Podczas bieżącej pielęgnacji najprościej będzie użyć quick detailera. Jest najprostszy w użyciu, a nadaje lakierowi głębi, połysku i hydrofobowości. Jeżeli jednak masz więcej czasu, nałóż skuteczniejszą powłokę ochronną, jednego ze środków do pielęgnacji auta, np. wosk w płynie, taki jak INFINITE – Carnauba Quick Detailer lub powłokę polimerową – Ez-Coating.

Ten sposób mycia samochodu może się wydawać skomplikowany, ale tylko początkowo. Szybko nabierzesz wprawy i zaczniesz robić to niemal automatycznie. To najlepsza droga do tego, by zachować idealny stan lakieru przez długi czas.