Miękki dach w kabriolecie to piękna, ale i wymagająca klasyka. Pielęgnacja dachu cabrio jest trudniejsza i bardziej ryzykowna niż w przypadku modeli z twardym dachem. Używając niewłaściwych kosmetyków, można trwale uszkodzić materiał. Jak dbać o dach w cabrio, by spełniał on swoje zadanie i cieszył oko przez długi czas?
Każdy właściciel klasycznego kabrioletu wie, jak ważna jest regularna konserwacja dachu cabrio. Miękki materiał nie dość, że jest wielokrotnie zaginany, to na dodatek musi mierzyć się z deszczem, śniegiem, promieniowaniem UV czy brudem. Mocno zaniedbany dach może z czasem pękać, nasiąkać i przeciekać. Warto też wiedzieć, że w kabrioletach stosuje się dwa rodzaje miękkiego dachu – winylowy lub materiałowy. To, który z nich znajduje się w Twoim samochodzie, ma wpływ na proces pielęgnacji. Czym umyć dach cabrio, by odzyskał swój blask?
Czyszczenie dachu cabrio
Mycie dachu cabrio wykonanego z winylu nie powinno sprawić problemu. To tworzywo, które nie wchłania wody i jest odporne na działanie chemii samochodowej czy czynniki pogodowe. Można je myć w taki sam sposób, jak klasyczne, metalowe dachy samochodowe. Warto jednak użyć dobrej jakości kosmetyków samochodowych, które nie pozostawiają osadów i nieestetycznych zacieków. Trzeba też pamiętać o tym, by nie zbliżać lancy myjki ciśnieniowej zbyt blisko ani nie używać dyszy turbo. Silny strumień wody jest w stanie przebić miękki dach.
Znacznie większym wyzwaniem są dachy tekstylne. Składają się z włókien, które gromadzą zanieczyszczenia, a z czasem mogą się przecierać, pleśnieć czy kruszyć. Zaniedbany dach materiałowy może też wchłaniać wodę i przeciekać. Czym myć dach cabrio i w jaki sposób to robić?
Mycie dachu materiałowego
Czyszczenie dachu warto zacząć od dokładnego odkurzenia materiału. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i innych zanieczyszczeń, które trudno wypłukać. Po tym najlepiej jest nałożyć delikatną pianę aktywną i spłukać samochód myjką ciśnieniową. Możesz również użyć preparatu do mycia wstępnego w formie oprysku. Upewnij się jednak, że nie jest on agresywny. Piany do mycia aut ciężarowych z pewnością się nie nadają.
Do mycia ręcznego użyj dedykowanego płynu do mycia miękkich dachów cabrio lub preparatu do czyszczenia tekstyliów. APC również się do tego nada. Materiał ma porowatą strukturę, dlatego zamiast rękawicy lub gąbki wybierz miękką szczotkę. Dobrze sprawdzi się szczotka do czyszczenia skóry, z naturalnym włosiem, np. końskim. Wyszczotkuj dokładnie cały dach, a następnie opłucz auto wodą. Wyczyszczony dach wytrzyj ręcznikiem mikrofibrowym, a resztki wody znajdujące się w zakamarkach wydmuchaj sprężonym powietrzem. Nawet to dostępne w puszce powinno dać radę.
Impregnacja dachu cabrio
Zanim przejdziesz do impregnacji dachu, upewnij się, że jest on w pełni suchy. Nakładanie impregnatu na wilgotny dach, świeżo po myciu, to bardzo częsty błąd. Włókna muszą być suche, by wchłonęły produkt. Zwróć też uwagę na to, czy środek do konserwacji dachu cabrio przeznaczony jest do winylowych, czy materiałowych powłok.
Sama aplikacja impregnatu nie jest skomplikowana i bez trudu wykonasz ją samodzielnie. Polega to na równomiernym spryskaniu dachu delikatną mgiełką. Musisz jednak uważać, bo środek jest bardzo lotny i łatwo dostanie się na karoserię oraz do płuc. Użyj więc maseczki, a pozostałe elementy samochodu zabezpiecz folią malarską. Impregnacja dachu w kabriolecie wymaga pozostawienia preparatu do wyschnięcia na ok. 12 godzin (chyba że producent zaleca inaczej). Jeśli wszystko wykonasz poprawnie, krople wody będą dosłownie zsuwać się z materiału.
Dbanie o dach w cabrio – najważniejsze informacje
Konserwacja i renowacja dachu cabrio mogą wydawać się skomplikowane, ale wiele czynności wykonasz własnoręcznie. Najważniejsze jest to, by nie używać agresywnej chemii i ostrych narzędzi ani nie zbliżać lancy myjki do materiału. Unikaj też myjni automatycznych – wirujące szczotki mogą uszkodzić powłokę. Częstym problemem jest pleśnienie dachu, dlatego staraj się nie składać go tuż po deszczu. Nawet jeśli jest zaimpregnowany, może być lekko wilgotny. Jeżeli natomiast parkujesz pod chmurką i dach jest już wyraźnie wypłowiały, możesz go odnowić. Barwienie dachu kabrioletu przy pomocy barwnika lub regeneratora koloru wygląda podobnie, jak nakładanie środku do pielęgnacji auta. Dla pasjonata auto detailingu nie jest to wielkim wyzwaniem.