Czyszczenie plastiku w samochodzie

Czasy lepiących się i połyskujących plastików już dawno minęły. Dziś do pielęgnacji kokpitu służą dużo skuteczniejsze kosmetyki samochodowe, które przywracają plastikowym elementom piękny, naturalny wygląd. Dowiedz się, czym wyczyścić plastiki w samochodzie oraz jak to zrobić. Doskonały efekt murowany.

Choć na rynku jest wiele preparatów do kokpitu, dużo z nich jest problematycznych. Popularne spraye dostępne w marketach bardzo często pozostawiają tłustą powłokę, która przyciąga kurz i inne zabrudzenia. Dodatkowo preparaty te nie czyszczą, a raczej przykrywają warstwę brudu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wyczyścić plastikowe elementy w samochodzie profesjonalnie, niczym w studiu auto detailingowym.

Czym czyścić plastiki w samochodzie?

Kurz, dym papierosowy, tłuste osady – zabrudzenia gnieżdżące się w plastikowych zakamarkach wymagają skutecznych preparatów. Co jednak równie istotne, nie może to być silna chemia domowa. Takie środki mogłyby zmyć napisy z przycisków, zmatowić plastik lub uszkodzić gumową powłokę elementów.

Czym umyć plastiki w aucie? Najlepiej sprawdzą się do tego dedykowane interior cleanery, np. PURE Interior Cleaner, lub preparaty typu APC. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że te pierwsze są już gotowe do pracy, natomiast płyny APC należy połączyć z wodą w zaleconej przez producenta proporcji. Oba preparaty są jednak bezpieczne dla większości elementów w samochodzie, nawet tych niewykonanych z plastiku.

Do czyszczenia kokpitu przygotuj też odpowiednie narzędzia. Niezbędna będzie oczywiście ściereczka mikrofibrowa, jednak warto użyć także pędzelka detailingowego. Usuniesz nim zabrudzenia ze szczelin, zakamarków czy nierównomiernych powierzchni. Jeżeli natomiast plastiki w Twoim aucie mają wyjątkowo chropowatą strukturę, przygotuj również szczotkę z miękkim włosiem. Zwykła ściereczka może nie podołać.

Jak wyczyścić plastiki w aucie?

Czyszczenie deski rozdzielczej we współczesnych samochodach jest nieco łatwiejsze niż dawniej. Największym problemem jest bowiem mycie przycisków, pokręteł czy suwaków, a tych w dzisiejszej motoryzacji jest niewiele. Jak czyścić plastiki w samochodzie? Jeśli Twój samochód nie był czyszczony od dłuższego czasu, zastosuj technikę używaną w studiach detailingowych. Samo przetarcie elementów szmatką może być niewystarczające.

Aby pozbyć się tłustych osadów i trudnych zabrudzeń użyj pędzla detailingowego lub szczotki. Nałóż preparat na włosie pędzla i delikatnie wypracuj go na niewielkiej powierzchni. Możesz do tego użyć ręcznej pianowniczki. Nawet jeśli element nie wyglądał na brudny, już po chwili pojawi się brunatna piana. Zbierz ją wilgotną ściereczką mikrofibrową i powtórz proces. Jeśli piana pozostaje biała, element jest czysty. W podobny sposób wyczyść też zakamarki, np. szczeliny, kratki wentylacyjne czy uchwyty na kubki. Pamiętaj, że jeśli używasz APC, najlepiej wymyć produkt wilgotną ściereczką.

Kolejne pielęgnacje nie muszą być już tak dokładne. Jeśli dobrze zabezpieczysz elementy, wystarczy regularnie zbierać kurz i tłuste plamy mikrofibrą. Gruntowne czyszczenie jest czasochłonne, więc zazwyczaj wystarczy je wykonywać kilka razy w roku.

Czyszczenie plastików w samochodzie – zabezpieczenie powierzchni

Wyczyszczone elementy prezentują się schludnie, ale mogą wyglądać jeszcze lepiej. Za pomocą dressingu do kokpitu przyciemnisz plastiki i nadasz im przyjemnego, matowego wykończenia. Możesz użyć też preparatów z połyskującym wykończeniem, ale nie we wszystkich wnętrzach wyglądają one dobrze. Kosmetyki do pielęgnacji wnętrza auta odżywią także elementy wykonane z tworzywa i zabezpieczą je przed kurzem oraz promieniowaniem UV.

Jak zabezpieczyć plastikową powierzchnię? Wystarczy równomiernie nałożyć preparat aplikatorem lub ścierką, a następnie go dotrzeć i wypolerować. Pozostawianie preparatu bez docierania to powszechny błąd. Zabezpieczone w ten sposób plastiki będą wyglądały jak nowe. Jeśli jednak są mocno zarysowane, popękane lub łuszczy się z nich guma, nie obędzie się bez renowacji lub wymiany elementów. Taką naprawę plastików wykonasz w dobrych studiach detailingowych.