Utrzymanie felg w czystości nie jest łatwe, ale warto poświęcić na to kilka chwil. Czyste i lśniące alufelgi to rzecz, która dodaje autu atrakcyjności i elegancji. Jak umyć felgi i jakie preparaty do czyszczenia felg aluminiowych zastosować?
Jak umyć felgi?
Czyszczenie felg aluminiowych i stalowych wbrew pozorom nie jest łatwe. Nawet mocna myjka ciśnieniowa ani dobrej jakości szampon samochodowych nie usuną wszystkich zabrudzeń. Wynika to z faktu, że na obręczach auta osiada mnóstwo uporczywych zanieczyszczeń. Są to m.in.:
- drobiny asfaltu,
- pył z klocków hamulcowych,
- sól drogowa,
- rdza,
- tłuste osady.
Aby pozbyć się tych zanieczyszczeń, najlepiej użyć profesjonalnych środków detailingowych. Nie tylko dlatego, że są skuteczne – liczy się także bezpieczeństwo. Dobrej jakości kosmetyki samochodowe nie uszkodzą felg, karoserii ani elementów układu hamulcowego.
Czym wyczyścić aluminiowe felgi?
Czym wyczyścić felgi? Dobrym wyborem są detailingowe preparaty do mycia felg, ale zanim to zrobimy, warto usunąć wierzchnie zabrudzenia. Do usunięcia kurzu, błota i soli drogowej wystarczy użyć myjki ciśnieniowej z dyszą o szerokim strumieniu. Nie należy używać dyszy turbo – mogłaby uszkodzić lakier, którym pokryte są felgi aluminiowe oraz stalowe. Nie należy też przykładać lancy zbyt blisko. Najlepiej zachować przynajmniej 10-15 cm odległości od felgi.
Kolejny etap to aplikacja preparatu czyszczącego. Przed spryskaniem felg upewnij się, czy są chłodne. Dzięki temu preparat nie wyparuje od razu i będzie mógł dłużej rozpuszczać zanieczyszczenia. Nałożenie płynu do mycia felg na rozgrzane obręcze mogłoby też uszkodzić lakier.
Po aplikacji środka można przejść do ręcznego mycia felg. Czym czyścić felgi? Najwygodniejsze i najdokładniejsze są specjalne szczotki do mycia felg. Można nimi sięgnąć głęboko pomiędzy ramiona felgi i doczyścić wewnętrzną część obręczy. Te najlepsze wykonane są z miękkiego tworzywa, które nie zarysuje felg. Przydatne będą również pędzle detailingowe, którymi usuniesz brud z zakamarków, np. zagłębień na śruby. Jeśli jednak nie masz takich przyborów, możesz użyć gąbki lub mikrofibrowej rękawicy do mycia auta.
Preparaty do czyszczenia felg
Aby czyszczenie felg było skuteczne, niezbędny jest dobrej jakości płyn do felg. Tylko w ten sposób pozbędziesz się brunatnego osadu ze ścierających się klocków hamulcowych, który osiada na obręczach. Szampon samochodowy oraz piana aktywna są zazwyczaj zbyt delikatne, by rozpuścić takie zabrudzenia.
Doskonałym wyborem jest preparat do kół od Blend Brothers, czyli ELIMINATOR – Wheel & Tire Cleaner. To silnie skoncentrowany płyn do profesjonalnego mycia felg, który radzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zanieczyszczeniami. Jednocześnie jest bezpieczny dla wszelkich elementów samochodu, w tym gumowych uszczelek, przewodów hamulcowych czy tarcz Nie można go stosować jedynie na felgach polerowanych, niezabezpieczonych lakierem. Przyda się zarówno do mycia mocno zaniedbanych i zabrudzonych felg, jak i do bieżącej pielęgnacji. W tym drugim przypadku wystarczy rozcieńczyć płyn w proporcji 1:5. Dodatkową zaletą ELIMINATORA jest to, że nadaje się on również do czyszczenia opon samochodowych. W ten sposób wyczyścisz całe koła przy użyciu tylko jednego preparatu – pamiętajcie przy tym o zabezpieczeniu dłoni rękawiczkami z nitrylu, bo preparat, nawet rozcieńczony, działa agresywnie na skórę. Natomiast do bieżącej pielęgnacji (w tym felg bez powłok) polecimy preparat 2w1 Double Trouble.
Domowe sposoby do czyszczenia felg
Czym wyczyścić felgi, jeśli nie mamy pod ręką środka do czyszczenia felg aluminiowych? W Internecie nie brakuje domowych sposobów na mycie felg przy użyciu płynu do mycia naczyń, środka do czyszczenia toalet, sody oczyszczonej, octu czy nawet rozpuszczalników. Jak nietrudno się domyślić, nie są to najlepsze porady. Preparaty te nie są stworzone do takich celów i mogą zarysować strukturę lakieru, uszkodzić opony, rozpuścić uszczelki czy doprowadzić do korozji elementów zawieszenia. Ponadto stosowanie ich nie ma sensu – dobrej jakości kosmetyki samochodowe są niedrogie i bardzo wydajne.
Jeśli już musimy wyczyścić felgi bez dedykowanego płynu do felg, najlepiej zrobić to przy pomocy szamponu samochodowego, piany aktywnej lub rozcieńczonego APC. Dzięki temu mamy pewność, że nic nie zostanie uszkodzone. Po wyczyszczeniu felg warto też zabezpieczyć lakier woskiem samochodowym lub powłoką ceramiczną, używając E-Z Wheels. Zapobiegnie to osiadaniu brudu i ułatwi kolejne pielęgnacje.