Niskie temperatury nie zachęcają do kontaktu z wodą, ale mycia samochodu w zimie nie należy unikać. Błoto, piach i sól drogowa mogą wyrządzić wiele szkód, dlatego pozostawienie ich na lakierze do wiosny nie jest dobrym pomysłem. Jak umyć auto zimą, by ochronić je przed uszkodzeniami? Czym myć samochód zimą?
Mycie samochodu zimą – co należy wiedzieć?
Jesienno-zimowa aura to dla samochodu spore wyzwanie. Najmocniej w oczy rzuca się przywierający do lakieru brud, ale to nie jedyne zagrożenie dla samochodu. Równie szkodliwe zanieczyszczenia gromadzą się w niewidocznych miejscach, m.in. pod podłogą, na elementach zawieszenia, w nadkolach czy na układzie hamulcowym. Sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury to warunki, w których łatwo o uszkodzenia.
Planując mycie auta zimą, warto pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to wybór możliwie ciepłego dnia. Najlepiej sięgnąć po myjkę ciśnieniową i kosmetyki samochodowe wówczas, gdy termometr pokazuje więcej niż 0 stopni. Zamarznięcie wody pod uszczelkami jest wtedy dużo mniej prawdopodobne. Warto też nałożyć na szczeliny, zamki i uszczelki preparat zabezpieczający przed zamarzaniem, np. silikon w sprayu. Dobrym pomysłem jest także osuszenie auta po myciu. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak to zrobić.
Czy można myć samochód w zimę?
Czy zimą można myć samochód? To pytanie pojawia się na wielu forach samochodowych. Tymczasem zimą nie tylko można, ale i warto pielęgnować swoje auto. Jest to trudniejsze, bo zimowe zabrudzenia bywają uporczywe, jednak nie należy się zrażać. Pozostawione na aucie błoto nie dość, że mogłoby zarysować powłokę, to na dodatek sprzyja rozwojowi korozji.
Regularne mycie samochodu zimą rozwiązuje ten problem. Dużym ułatwieniem są myjnie samoobsługowe dostępne w całej Polsce. Umożliwiają szybkie opłukanie samochodu wodą pod dużym ciśnieniem. Mimo że w ten sposób trudno uzyskać idealną czystość, wierzchniego brudu pozbędziesz się bez większego problemu. To wystarczy, by przedłużyć żywotność auta.
Jak myć auto zimą?
Sama technika mycia samochodu zimą nie różni się od tej, którą stosuje się latem. Najlepszym sposobem jest mycie ręczne „na dwa wiadra”. W jednym wiadrze powinna znaleźć się woda z szamponem samochodowym, a w drugim czysta woda do wypłukiwania brudu z rękawicy. Zanim jednak zaczniesz myć samochód ręcznie, nałóż pianę aktywną (od dołu do góry) i poczekaj, aż największe zabrudzenia się rozpuszczą. W innym przypadku drobiny piachu i kamienie dostałyby się pod rękawicę. W międzyczasie możesz wyszczotkować felgi i opony.
Gdy piana aktywna zacznie przysychać, opłucz samochód dokładnie wodą. Nie zapomnij o kołach i nadkolach. Następnie umyj samochód ręcznie. Tym razem zacznij od góry, przejdź do poziomych powierzchni (np. maski, bagażnika) i zakończ mycie u dołu, gdzie znajduje się najwięcej zabrudzeń. Umyj także wnęki drzwi i przestrzeń pod klapką wlewu paliwa. Wypłukuj brud z rękawicy częściej niż latem, w ten sposób unikniesz zarysowań. Pamiętaj, by użyć dobrego płynu do czyszczenia samochodu – jego zadaniem jest również to, by nadać poślizg rękawicy. Aby umilić sobie mycia auta zimą, użyj ciepłej, ale nie gorącej wody.
Kolejny krok to osuszanie i zabezpieczanie lakieru. Po myciu ręcznym możesz użyć chłonnego ręcznika mikrofibrowego i delikatnie zebrać wodę z karoserii. Aby pozbyć się wody ze szczelin, użyj kompresora lub sprężonego powietrza w puszce. Nie jest to niezbędne, ale pomoże Ci uniknąć zacieków. Jeśli myjesz auto na myjni bezdotykowej, pozostaw je do samoczynnego wyschnięcia – na lakierze wciąż znajduje się warstwa brudu, która mogłaby spowodować zarysowania podczas osuszania ręcznikiem. W takim wypadku tuż po myciu najlepiej udać się w krótką trasę. Pęd powietrza skutecznie osuszy samochód.
Mycie auta w zimę – zabezpieczenie lakieru
Ostatni etap to nałożenie powłoki ochronnej. Woskowanie lub nakładanie ceramiki podczas mroźnych dni byłoby wyjątkowo trudne, dlatego warto skorzystać z innych sposobów. W sezonie zimowym idealnie sprawdzą się quick detailery oraz woski w płynie. Są wyjątkowo proste w aplikacji – wystarczy spryskać nimi powierzchnię lakieru i dotrzeć mikrofibrą. Pozostawiają atrakcyjny połysk, a dodatkowo ułatwią odśnieżanie samochodu i kolejne mycie. Większość preparatów do pielęgnacji auta zapewnia efekt hydrofobowy, co sprawia, że woda i brud znacznie trudniej przywierają do lakieru. To nieskomplikowany i skuteczny sposób na zimową pielęgnację samochodu.